Jak w lesie


1 września 2020

Paprocie to piękne, lubiane i coraz modniejsze rośliny doniczkowe. Istnieje wiele gatunków paproci nadających się do uprawy w domu. Różnorodność kształtów oraz kolorów ich liści jest olbrzymia, mimo że rośliny te nie kwitną swoimi zielonymi liśćmi potrafią zachwycać. Paprocie, dzięki swojemu wyglądowi, nadają się do wielu rodzajów wnętrz, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Jakie są najpopularniejsze rodzaje, gdzie jest najlepsze miejsce na hodowlę domowej paprotki, jak z nią postępować? O tym jest poniższy artykuł.

Obok pięknego pokroju czy koloru, dodatkowym atutem paproci jest doskonała zdolność filtrowania powietrza, jest jedną z popularniejszych propozycji zalecanych do sypialni czy pokojów dziennych.

Gdzie jest najlepsze miejsce na doniczkę z paprocią?

W punkcie z rozproszonym światłem, nie lubią wystaw typowo słonecznych, za to tolerują miejsca, gdzie dla innych roślin tego światła jest stanowczo za mało, dobrze rosną w temperaturze pokojowej. Nie lubią miejsc gdzie są przeciągi. Przy podlewaniu paproci należy pamiętać,że podłoże musi być stale lekko wilgotne, ale nigdy przelane czy zasuszone. Najlepszym sposobem na kontrolowanie podlewania jest regularne namaczanie. Paprocie bardzo nie lubią suchego powietrza, dlatego konieczne jest częste zraszanie rośliny.

Istnieje wiele odmian paproci, różnią się one pokrojami liści, kolorami, rozmiarami, każdy zatem znajdzie coś idealnego dla siebie spośród paprociowej rodziny roślin. Najpopularniejsze gatunki domowej paproci to:

  • Nephrolepsis to najbardziej znany, rozpowszechniony i tradycyjny gatunek paproci. Mówi się o niej,że jest paprocią odporną na zaniedbanie, nie jest to jednak prawda, ponieważ wymaga jak inne paprocie, uwagi i spełnienia wyżej opisanych warunków. Charakteryzuje się długimi, przewieszającymi się, zielonymi warkoczami.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/61-kwiat-doniczkowy-paprotka.html

  • Asplenium – charakteryzuje się nietypowymi całobrzegowymi liśćmi, które wyrastają ze wspólnej rozety, wyglądem przypominającym gniazdo. Nietypowy, egzotyczny wygląd nie skrywa specjalnych wymagań, należy postępować jak w przypadku każdej innej paproci, pilnować podlewania i zraszać.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/210-asplenium-zanokcica.html

  • Platycerium – paproć zwana „łosimi rogami”, charakteryzuje się specyficznym wyglądem liści, przypominającymi wspomniane już łosie rogi oraz szaro – zielonym kolorem. Fantastycznie sprawdza się podwieszona pod sufitem dzięki długim, przewieszającym się, dorastającym do jednego metra liściom.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/220-losie-rogi-platycerium.html

  • Adiantum – Adiantum bywa czasem nazywana złotowłosem ze względu na bardzo cienkie ogonki liściowe. Liście adiantum są bardzo charakterystyczne i drobne a przez co trochę nietypowe, jak dla paproci. Są trójkątne, lekko powcinane, przypominające wyglądem liście miłorzębu.

  • Phlebodium – Jedna z atrakcyjniejszych odmian paproci, poszukiwana do nowoczesnych wnętrz zarówno domowych, jak i biurowych. Charakteryzuje się nieregularnymi, podłużnymi liśćmi o głębokich wcięciach i niebiesko-szarym wybarwieniu .

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/170-plebodium.html

Podsumowując wszystkie informacje o paprociach, obok pamiętaniu o regularnym podlewaniu, częstym zraszaniu i jasnym stanowisku ważna jest najczęściej powtarzana zasada od wszystkich szczęśliwców, którzy z powodzeniem hodują paprocie: rośliny te nie lubią przenoszenia! Należy im zapewnić jedno,stałe miejsce.

Zatem, jak można przeczytać, paprocie są bardzo modnymi, atrakcyjnymi i poszukiwanymi roślinami. Swoją urodą z pewnością zrekompensują pewien trud i przestrzeganie zasad w hodowli, których od nas wymagają.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus