Królowa salonu


22 lipca 2020

Alokazja (Alocasia) to coraz modniejsza i częściej spotykana roślina w naszych domach. Jej piękne liście a niekiedy i dekoracyjne łodygi z nawiązką rekompensują pracę, jaką należy włożyć w jej hodowlę. Alokazja jest rośliną zielną należącą do rodziny obrazkowatych. Rośliny te mają filipińskie korzenie – rosną w tropikalnych lasach południowo-wschodniej Azji. Zatem, co zrobić, żeby ta kapryśna, azjatycka piękność zadomowiła się u nas na dobre i odwdzięczyła się gąszczem zielonych liści? Nic prostszego, zapraszam do poniższej lektury!

Ogólnymi zasadami, jakie należy zachowywać przy hodowli alokazji są przede wszystkim: jasne, słoneczne stanowisko i regularne podlewanie.

Roślina pochodzi z tropikalnych lasów Azji, zatem należy jej stworzyć namiastkę takich warunków w naszych domach, ciepło i wilgoć. Najlepsza temperatura dla alokazji to 18 – 22 stopnie. Jeżeli temperatura spada, na liściach mogą pojawiać się plamy a w przypadku „przeziębienia” rośłiny (wystawienie na przeciąg), liście mogą zacząć się wyłamywać.

To, że alokazja lubi światło wcale nie oznacza, że powinna stać w pełnym słońcu! Jak w przypadku każdej rośliny o dużych liściach, alokazja wystawiona na pełne słońce może zostać przez nie poparzona.

Ważnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest podlewanie alokazji.

Po pierwsze, nie można dopuścić do przesuszenia rośliny. Sposobem praktykowanym przez nas jest namaczanie alokazji raz w tygodniu. Pozwala to zachować stałą wilgotność podłoża.

Po drugie, roślina lubi również zraszanie, które można praktykować co kilka dni.

Alokazja jest niestety wrażliwa na choroby, które w większości powodowane są przesuszeniem rośliny. Pierwszym objawem choroby rośliny jest żółknięcie liści. Przesuszenie rośliny powoduje również podatność alokazji na zaatakowanie przez przędziorka, wtedy należy użyć specjalnych preparatów dedykowanych tej właśnie chorobie.

Alokazja, jak większość roślin „modnych” ma wiele gatunków różniących się między sobą pokrojem, wielkością czy kolorem.

Alokazja amazońska (Alocasia Amazonica) – ma charakterystyczne unerwienie liści, przez co nazywana jest alokazją szkieletową.

Alokazja Lauterbachiana – ma wydłużone, faliste liście, a łodygi i spód liścia są zabarwione na czerwono.

Alokazja Zebrina – posiada strzałkowe liście i dekoracyjnie prążkowane łodygi.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/193-alokazja-zebrina.html

Alokazja cucullata – Odmiana o zwartym pokroju i charakterystycznych liściach w kształcie strzał.

Alokazja stingray wyrafinowana w każdym calu: jej liście to małe dzieło sztuki, ozdobą są również barwne łodygi. Roślina pochodzi z rejonów tropikalnych i w takich warunkach najlepiej się czuje. 

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/194-alokazja-stingray.html

Alocasia Macrorrhiza znana także pod nazwą Uszy Słonia czy Giant Taro ze względu na wielkość liści, które osiągają 90 do 180 cm długości i 60 do 120 cm szerokości.  Piękna, duża roślina.

https://kwiatytorun.pl/rosliny-doniczkowe/69-alokazja.html

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus