KWIATY NA BOŻE NARODZENIE


4 grudnia 2020

Cały grudzień, tradycyjnie przepełniony jest świąteczną atmosferą. Coraz częściej oprócz tradycyjnych, zimowych czy gwiazdkowych wianków, choinek, przynosimy do domów kwiaty doniczkowe, które podkreślają świąteczny czas. Do typowych grudniowych wyborów należą przede wszystkim: gwiazda betlejemska, grudnik czy cyklamen. Jak dbać o rośliny, żeby jak najdłużej cieszyły swoim widokiem i były piękną dekoracją? Wszystko znajdziecie w naszym artykule.

GWIAZDA BETLEJEMSKA – zwana inaczej poinsecją, od lat jest niekwestionowanym numerem jeden wśród doniczkowych wyborów w przedświątecznym czasie.

W warunkach naturalnych gwiazda betlejemska rośnie na obszarze prawie całej Ameryki Środkowej jako krzewy dochodzące nawet do 3 metrów wysokości. Dekoracyjne u poinsecji nie są jej kwiaty, małe i niepozorne, ale otaczające je jaskrawo ubarwione liście, zwane przykwiatkami. Klasyczna gwiazda betlejemska ma przykwiatki intensywnie czerwone i dekoracyjne ciemnozielone liście, ale często można kupić już także odmiany o przykwiatkach od białych, kremowych i żółtych, przez bladoróżowe, aż po różne odcienie czerwonego. Ostatnio również pojawiły się egzemplarze o przykwiatkach nakrapianych, liściach zielonych z białymi obrzeżami bądź pofałdowanymi przykwiatkami. Gwiazda Betlejemska ma dość wysokie wymagania, zarówno co do temperatury jak i wilgoci. Jest rośliną klimatu ciepłego i bardzo źle reaguje na chłód oraz gwałtowne zmiany temperatur, dlatego bardzo ważnym jest staranny transport rośliny do domu. Poinsecja powinna być dobrze zapakowana w papier,łącznie z donicą. Po przyniesieniu do domu, roślinę pozostawiamy nie odpakowaną w temperaturze pokojowej,żeby powoli przyzwyczaiła się do nowych warunków. Pomimo,że gwiazdę można hodować przez kolejne lata, jest kupowana jako roślina jednorazowa, na okres świąt.

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/499-poinsecja-gwiazda-betlejemska.html

Aby roślina długo cieszyła oko trzeba pamiętać, aby nie stawiać jej tuż przy oknie, które często otwieramy, gdyż przeciągi i chłód mogą jej bardzo zaszkodzić. Roślina musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgoć oraz dostęp światła. Przy podlewaniu trzeba uważać, aby doniczka nie stała w wodzie, co może spowodować gnicie korzeni. Jednak przesuszenie bywa dla niej tak samo zabójcze, jak zalanie.

GRUDNIK – Schlumbergera, kolejna roślina lubiana w okresie świąt. Jest to roślina o gładkich liściach, na których końcach pojawiają się na przełomie listopada i grudnia dzwonkowate kwiaty o mocnych kolorach. Nie znosi przelania, jednak nie wolno jej też przesuszać. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze i lekko kwaśne. Szlumbergera nie lubi też zbyt wysokiej temperatury. Grudniki łatwo się hoduje jako kwiat wieloletni.

CYKLAMEN – to kolejna świąteczna propozycja. Cyklameny mają piękne kwiaty, kształtem przypominające motyle, barwy od białej do czerwonej, z całobrzegimi lub postrzępionymi płatkami. Roślina nie ma szczególnych wymagań glebowych, poza tym, iż podłoże powinno być stale wilgotne. Nie może natomiast stać w wodzie, gdyż nawet godzina zalegania wody w podstawce może uszkodzić korzenie. Nawadnianie powinno odbywać się wyłącznie od dołu pojemnika.

Świąteczny nastrój dostarczą nam nie tylko świerkowe gałązki, wianki udekorowane kokardami czy bombki,ale również, jak widać, kwiaty doniczkowe. Zaaranżowane ze świątecznymi akcentami wprowadzą odświętny nastrój do naszych domów.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus