Palmy-co zrobić by rosła, a nie odbiła?


10 czerwca 2020

Palmy to coraz częściej nie tylko element wakacyjnego marzenia o podróżach, czy kolorowa fotografia z albumu, a nasza, doniczkowa rzeczywistość. Małe, duże, kompaktowe czy o luźnym pokroju, fantastyczne odnajdują się w domowych warunkach. A jeżeli tylko włożymy trochę pracy w przygotowanie im sprzyjającego otoczenia to będziemy mogli cieszyć się odrobiną egzotyki we własnych czterech ścianach.

Palmy – rodzaje.

Palmy stanowią szeroką rodzinę roślin, różniącą się między sobą kształtem, wymaganiami czy pokrojem. Istnieje jednak grupa, która stanowi żelazny zestaw do uprawy domowej. Do najbardziej popularnych pod względem uprawy w domu należą:

Areca (Chrysalidocarous) – zwana również, ze względu na swoje pochodzenie, palmą madagaskarską w warunkach domowych dorasta między 1,5 – 2 metrów. Jej gęsta zieleń świetnie odnajduje się w jasnych wnętrzach nowoczesnych mieszkań. Preferuje stanowisko jasne i wilgotne podłoże.

Daktylowiec (Phoenix) – spośród kilkunastu gatunków, do uprawy doniczkowej najczęściej trafia daktylowiec karłowaty (phoenix roebelinii). Pomimo,że w warunkach domowych phoenix nie dorasta do tak spektakularnych rozmiarów jak w naturze, jest dość rozłożystą rośliną świetnie nadającą się do dużych, jasnych pomieszczeń, należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i regularne zraszanie.

Karłatka (Chamaerops humilis) – zwana palmą karłową jest jedyną palmą, której obszarem pochodzenia jest południowa Europa. Dzięki temu może stać się ozdobą naszych tarasów juz od kwietnia do listopada. Ozdobne, wachlarzowate liście wyrastające z pnia stanowią ciekawą ozdobę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Lubi regularne zraszanie ale nie należy jej przelewać.

Kencja (Howea, Kentia) – w uprawie występują dwa gatunki: howea forsteriana i howea belmoreana. Różnica polega na docelowej wysokości osiąganej przez dobydwa gatunki, gęsty, zielony pokrój jest podobny. Aby zapewnić gęsty wzrost należy regularnie podlewać i zraszać.

Kokos (Cocos) – jedna z bardziej popularnych w uprawie doniczkowej palm. Podobnie jak w przypadku daktylowca, jest rośliną o dużym rozłożystym pokroju i świetnie odnajduje się w jasnych i przestronnych pomieszczeniach. Nie należy dopuścić do przesuszenia poprzez regularne podlewanie i zraszanie

Liwistona (Livistona) – w uprawie doniczkowej występuje tylko liwistona chińska. Cechuje się dużymi, niemal okrągłymi liśćmi. Zwana jest również palmą fontannową, a to przez fakt,że jej liście się przewieszają tworząc złudzenie zielonej fontanny. Podobnie jak większość palm, preferuje wilgotne podłoże i regularne zraszanie.

Waszyngtonia (Washingtonia) – w warunkach domowych występuje zazwyczaj waszyngtonia nitkowata (washingtonia filifera). Jej wachlarzowate liście wyrastające z pnia nawet po zaschnięciu potrafią tworzyć na roślinie dekoracyjne formy. Aby zapewnić zdrowy rozwój rośliny należy stosować cotygodniowe podlewanie.

Palmy – uprawa, pielęgnacja i choroby.

Palmy,ze względu na obszary gdzie występują w naturalnych warunkach lubią słońce, jednak nie wszystkie można wystawiać na jego bezpośrednie działanie. Idealnym miejscem dla każdej palmy będzie miejsce, gdzie dociera rozproszone światło. Jedynie takie palmy jak daktylowiec czy kokos dobrze zniosą przebywanie na bezpośrednim słońcu.

Co jest dodatkowym atutem hodowli palm? To,że w sezonie letnim lubią przebywać na zewnątrz. Bardzo dobrze znoszą wynoszenie na balkony czy tarasy, gdzie czuja się świetnie i bardzo dobrze rosną. Zimę jednak muszą spędzić w pomieszczeniu, które da im możliwość przejścia stanu spoczynku w temperaturze nie wyższej niż 12-15 st. Świetnie na takie zimowisko sprawdzi się widny garaż, nieogrzewany pokój czy korytarz. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie miejsce w mieszkaniu, pokoju, najdalej odsunięte od źródła ciepła.

Palmy pod względem podlewania nie są kapryśnie, jedyne co musimy im zapewnić to regularne dostarczenie wody w lecie 1-2 razy w tygodniu, zimą raz na tydzień. Wszystkie palmy, z wyłączeniem chameropsa, lubią „moczyć nogi”, czyli mieć stale bardzo mokro, co pozytywnie wpływa na ich uprawę. Kolejną rzeczą, którą palmy uwielbiają jest zraszanie, aby były piękne i zdrowe należy im zapewnić, poprzez regularne zraszanie, wysoką wilgotność powietrza. W sezonie letnim dobrym pomysłem jest ustawić palmę na warstwie keramzytu z wylaną na niego wodą, co spowoduje proces parowania i podwyższy wilgotność w otoczeniu rośliny. Palmy można nawozić produktami dedykowanymi roślinom o ozdobnych liściach w okresie wzrostu, czyli od marca do pażdziernika.

Problemami związanymi z uprawą palm mogę być przede wszystkim:

  • Zasychanie liści spowodowane zbyt suchym powietrzem i podłożem, w którym palma jest posadzona. Należy wtedy obciąć suche liście czy końcówki i pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności rośliny.
  • Plamistość liści powodowana chorobami wywoływanymi przez grzyby. Jej przyczyną jest zbyt duże zagęszczenie się liści, co uniemożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza. Należy usunąć zainfekowane liście i zastosować preparat grzybobójczy.
  • Tarczniki – owady, których obecność możemy poznać po lepkim nalocie na roślinie. Należy je wtedy zebrać mechanicznie, przemyć liście i zastosować nawóz przeciwko tarcznikom. Jednym ze sposobów walki z tarcznikiem jest utrzymywanie stałej wilgotności wokół rośliny.
  • Przędziorek chmielowiec, jego obecność poznajemy po żółtych plamkach i stopniowym zasychaniu liści . Aby go zwalczyć należy zastosować specjalną mgiełkę przeciwko przędziorkom.

Podstawowym powodem chorób palm w wiekszości przypadków jest zbyt mała wilgotność powietrza. Należy zatem pamiętać o regularnym zamgławianiu roslin w celu zachowania ich zdrowego rozwoju i braku chorób.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus