Rośliny filtrujące


1 lipca 2020

Żyjąc w dzisiejszym świecie funkcjonujemy w rzeczywistości, w dużym stopniu industrialnej, co za tym idzie, jakość powietrza jakim oddychamy, niestety, pozostawia wiele do życzenia.

Wielu z nas chcąc wyjść na przeciw tej sytuacji postanawia wprowadzać do swoich domów rośliny, które uważa się za dobrze filtrujące powietrze. Takich roślin jest spora grupa, więc bez problemu obok dobroczynnego wpływu na otoczenie, możemy jednocześnie wprowadzić do naszego domu roślinę pasującą do wystroju, stanowiącą dodatkowy element dekoracyjny wnętrza. Poniżej przedstawiam Wam Top 10 najlepszych zielonych filtrów powietrza, każdy znajdzie coś dla siebie!

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/158-skrzydlokwiat.html

niekwestionowany król pośród roślin filtrujących powietrze! Oczyszcza powietrze z takich związków jak benzen czy aceton (brzmi nierealnie,ale te związki są składowymi lakierów, farb czy wosków do drewna a aceton może być emitowany nawet przez urządzenia elektroniczne!). Zielony gąszcz liści pozytywnie wpływa na powietrze w naszym otoczeniu a jego kwiaty cieszą oko.Idealnym miejscem to stanowisko z rozproszonym światłem, co pozwoli na dobry wzrost rośliny a w sezonie na wybarwianie się kwiatów na biało. Musicie pamiętać o zachowaniu wilgotnego podłoża! Skrzydłokwiat nie pogardzi również cotygodniowym zraszaniem liści. Jednak,żeby nie było tak „różowo „, skrzydłokwiat posiada trujące alkaloidy i szczawiany, połknięcie liści przez dziecko czy zwierze może doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji związanych z torsjami czy nawet zaburzeniem rytmu serca. Zatem skrzydłokwiat jak najbardziej tak, ale z dala od dzieci i zwierząt!

Rapis wyniosły (Rhapis Excelsa) – druga na podium, roślina! Rapis, jak każda palma, z chęcią podejmie się w waszych domach funkcji oczyszczacza powietrza w zamian za jasne stanowisko – nie na bezpośrednim słońcu, nie lubi tego! – w sezonie obfite podlewanie i zraszanie (o dokładnej i szczegółowej pielęgnacji palm pisałam w poprzednim artykule!). Rapis jest o tyle przyjazny dla powietrza w domu,ponieważ pochłania amoniak, a jest on obecny w wielu wyrobach tekstylnych, detergentach czy barwnikach. Bezpieczny dla domu i jego mieszkańców.

Bluszcz pospolity (Hedera Helix) – Jako trzeci w naszym rankingu plasuje się bluszcz pospolity! Ta znana, lubiana i łatwa w uprawie roślina ma nie tylko walory estetyczne ale również, jak się okazuje, zdrowotne, pochłania formaldehyd, który uznawany jest za jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji zanieczyszczających powietrze. Hedera nie potrzebuje dużo słońca,żeby rosnąć, więc jej uprawa nie powinna wam przysporzyć większych problemów.

Ale trzeba pamiętać nie można jej przesuszać, lubi zraszanie oraz zacienione miejsca.

Paprotka (Nephrolepis Exaltata)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/61-kwiat-doniczkowy-paprtoka.html

Dobrze znana i lubiana paprotka również jest sprzymierzeńcem w naszych domach w walce z zanieczyszczeniami powietrza! Lubi wilgotne podłoże i regularne zraszanie. Nephrolepis podobnie jak hedera pochłania formaldehyd, a przy tym jak pięknie wygląda w domowych aranżacjach jej gęsta zieleń? Jest również lubiana przez domowe czworonogi, więc są same plusy jej posiadania!

Dracena obrzeżona (Dracena Marginata)

Kolejną propozycją do domowej kolekcji roślin jest dracena. Jest ona sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczeniami wywołanymi substancjami takimi jak: ksylen, trójchloroetylen czy formaldechyd. Dracena potrafi dorastać do wysokich rozmiarów (nawet do dwóch metrów), co może sprawić problem w znalezieniu dla niej miejsca, ale jak pozostawi się ją w mniejszej donicy, nie będzie ona tak duża. Bardzo lubi rozproszone światło i nie wolno jej przelewać….

Epipremnum złociste (Epipremnum Aureum)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/161-epipremnum.html

Dobrze znana roślina z sufitów naszych babć , które prowadziły ją na żyłkach rozciągniętych pomiędzy kredensami czy szafami! Pozostawione same sobie, epipremnum będzie miało fantastyczny, „potargany” pokrój. Oprócz wspomnień z aranżacjami z domów babć i fajnej zieleni epipremnum pochłania benzen i tlenek węgla,a jeżeli wspomnę,że jest proste w uprawie, wniosek jest jeden, należy je mieć w swojej zielonej kolekcji.

Sansewieria (Sansevieria Trifasciata)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/67-sansewieria.html

O sansewierii już była mowa w poprzednim wpisie na blogu, jednak i teraz, w naszym rankingu musi być dla niej miejsce. Prosta w uprawie, interesująca z wyglądu, ciekawa z kolorów pochłania benzen i formaldechyd z domowego powietrza.

Zielistka (Chlorophytum Comosum)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/66-zielistka-srednia.html

Fantastyczna propozycja do domów! Postaw ją w jasnym miejscu, nie przelewaj i ciesz się gęstą kępą liści, które dodatkowo, oprócz interesującego wyglądu pochłaniać będą z powietrza wspominany już benzen i formaldechyd.

Begonia (Begonia Semperflorens)

https://kwiatytorun.pl/strona-glowna/75-begonia-krolewska.html

Nadszedł czas na kwitnącą propozycję zielonego oczyszczacza powietrza! Begonia wiecznie kwitnąca jest roślinką, która będzie od nas potrzebować trochę więcej troski i zainteresowania niż powyższe propozycje, ale czego nie robi się dla uzyskania tak wdzięcznych kwiatów? A jeżeli przy okazji ma ona oczyścić powietrze z benzenu i oparów toulenu, to wybór jest jasny, należy ją mieć w swojej domowej kolekcji!

Aglaonema (Aglaonema Schott)

Jeżeli mamy w domu jasne, ciepłe miejsce, gdzie chcielibyśmy mieć kwiata, aglaonema poleca się bardzo! Atrakcyjna roślinka o dużych liściach, których urodą są nieregularne wzory jest kolejnym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze w domu. Jedynym mankamentem i ostrożnością musi być fakt, że jest ona trująca, więc nie powinna być hodowana w domach, gdzie są małe dzieci czy zwierzęta.

Grono zielonych przyjaciół czystego powietrza jest oczywiście o wiele szersze i bogatsze niż tych dziesięć propozycji przedstawionych przeze mnie, ponieważ każda roślina zielona filtruje w większym czy mniejszym stopniu powietrze. Zatem wniosek jest jeden, hodujmy rośliny doniczkowe w naszych domach, ponieważ odwdzięczą się piękna zielenią i naszym głębokim, czystym oddechem!

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus