Kwiaty w wazonie


16 października 2020

Bukiety kwiatów ciętych są nadal jedną z częstszych form wyrażania swoich uczuć, czy podkreślania rangi wydarzenia. Piękne bukiety czy po prostu kwiaty cięte kupione do dekoracji domów mogą cieszyć oczy nie tylko parę chwil …. ale, przy odpowiednim postępowaniu pozostaną w wazonach przez dłuższy czas.

Jak postępować z kwiatami ciętymi? Co robić,żeby stały w wazonach dłużej? Nasz artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości i dostarczy nową wiedzę, aby dbanie o kwiaty cięte zakończyło się sukcesem.

Pierwszą i podstawową rzeczą, która powinna dać nam pewność długiego pobytu kwiata w wazonie jest jego świeżość i odpowiednie przygotowanie w początkowej fazie po rozpakowaniu z paczki. Ten etap leży po stronie kwiaciarni. Poprawne postępowanie z kwiatami ciętymi na początku ich przygody w kwiaciarni wróży ich długą bytność w naszych wazonach. Dlatego warto kupować kwiaty cięte ze znanych miejsc, od florystów, którzy odpowiednio postępują z kwiatami i również edukują swoich klientów w zakresie dalszego postępowania z kwiatami.

Jeżeli mamy już pewność jakości i Świeżości kwiatów, które kupujemy, musimy takim roślinom zapewnić dobre warunki do dalszego rozwoju. Kupując bukiet czy kwiaty luzem, powinniśmy mieć świadomość tego,że to są kwiaty żywe, każdego dnia będą wyglądać inaczej, będą rosły (jak w przypadku tulipanów) czy po prostu ich pąki będą się otwierać, a nawet zmieniać kolor w kolejnych fazach rozkwitu.

Podstawową czynnościa przy obchodzeniu się z kwiatami ciętymi, jest dostarczenie im dostępu do wody, czyli po prostu wstawienie do wazonu z wodą. Przed każdym wstawieniem kwiatów do wazonu, gdzie są one bez dostępu do wody, koniecznie należy je przyciąć. Końcówki kwiatów pozostające poza dostępem do wody zasychają, a co za tym idzie, gorzej pobierają wodę, zatem należy dbać o to,żeby były przed włożeniem do wazonu świeżo podcięte, najlepiej „na skos”, pod kątem, co da rośłinie większą powierzchnię pobierania wody.

Najczęściej otrzymywanymi bukietami są bukiety z mieszanych kwiatów. Atutem takiego bukietu jest jego ciągła zmienność, kwiaty rozwijają się w różnym tempie, w zalezności od gatunku. Pozawala to mieć praktycznie każdego dnia inną kompozycję. Kilka dni po otrzymaniu bukietu z mieszanych kwiatów dobrym sposobem jest jego rozcięcie. Prawidłowo ułożony bukiet zachowa swoją formę w wazonie nawet jak wstawimy go bez wiązania a taki zabieg pozwoli nam na bezproblemowe usuwanie szybciej wykwitniętych kwiatów z całości kompozycji.

Woda w wazonie powinna być nalana do wysokości liści. Kwiaty w prawidłowo wykonanym bukiecie mają te liście usunięte przez florystów do wysokości gdzie powinna znajdowaĆ się woda, w kwiatach, które kupujemy luzem, do wazonu, sami musimy zadbać o to,żeby żadne liście nie pozostawały w wodzie. Wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na łodygach roślin powodują szybsze psucie się wody, a co z a tym idzie, krótszą trwałość kwiatów ciętych.

Często w kwiaciarniach otrzymujemy do zakupionych kwiatów ciętych odżywki. Warto z nich korzystać, ponieważ pomagają one utrzymać wodę w czystości oraz odżywiają kwiaty jest to podstawowym warunkiem trwałości kwiatów w domu.

Jak często wymieniać zatem wodę w wazonie?

Najlepiej codziennie i podcinamy łodygę kwiatów na ukos.Otrzymując kwiaty w prezencie wstawiamy je do zimnej wody, co nie jest błędem, jednak, w sezonie letnim, często otrzymujemy kwiaty polne czy ogrodowe. Pamiętajmy,że takie rośliny o wiele lepiej piją wodę… ciepłą! Mając więc cięte kwiaty hortensji, nawłoci, każde polne kwiaty, bez, słoneczniki czy wszystkie „ogrodówki”, dajmy im do wazonu wodę ciepłą, taką, jak do kąpieli, odwdzięczą się one wtedy nam długim wykwitaniem i obecnością w naszych wazonach.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus