ZERO WASTE


9 marca 2021

W ostatnim czasie coraz częstszym hasłem powtarzanym i słyszanym w różnych mediach jest: ZERO WASTE. Czym jest, jak się przejawia oraz jak odnieść tą modną filozofię postępowania do kwiaciarni? Czy w ogóle można? Poniższym artykułem spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

ZERO WASTE, w wolnym tłumaczeniu oznacza jak najmniejsze marnowanie rzeczy, zero odpadów. To również ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.

Jako świadomi ludzie, dbający o wspólny Dom, którym jest nasza Planeta, powinniśmy brać pod uwagę taki sposób postępowania, dla dobra ogółu.

Również nasza praca z kwiatami może być bardziej ZERO WASTE! Niby jak? Jak praca z materiałem roślinnym może być jeszcze bardziej eko? Może! Od jakiegoś czasu, chcąc wykorzystać rośliny jak najbardziej, jak najefektywniej a co za tym idzie jak najlepiej, próbujemy je… suszyć! Niby nic odkrywczego ale efekty naszych kwiaciarnianych „testów” nas zachwycają. Moc satysfakcji jaką niesie za sobą danie nowej jakości roślinie, kwiatu, liściom jest ogromna. Zabawa roślinami suszonymi, z własnej „szuszarni” pozwala również pogłębić florystyczną kreatywność.

Co można robić z „suszkami”? Jak je wykorzystać? Oczywiście wianki! Piękne, dekoracyjne, w pełni eko, będące dopełnieniem wystroju wnętrza, podkreśleniem rangi wydarzenia lub po prostu sezonową dekoracją.

Fantastycznym pomysłem, wynikającym z idei ZERO WASTE jest na przykład wykorzystanie podstawy wianka do dalszej jego metamorfozy! Dlaczego zimowego wianka z eucaliptusa, którego liście i gałązki są niezwykle atrakcyjne po wyschnięciu nie przynieść do kwiaciarni, aby na jego bazie powstała kompozycja wiosenna? Daje to możliwość wielokrotnego wykorzystywania dobrych i dekoracyjnych elementów do dalszej aranżacji, po przeprowadzeniu kilku zmian lub wymianie elementów. Jest to działanie w pełni ekologiczne, świadome oraz pozwalające wykorzystać potencjał i możliwości roślin.

Suszone bukiety? Czemu nie! Alternatywna dekoracja, pozostająca długo w zakupionej formie sprawdzi się w wielu różnych aranżacjach, zaczynając od vintage’owych wnętrz, poprzez romantyczne, kobiece pomieszczenia, kończąc na nowoczesnych projektach. Wszystko zależy od odpowiedniego doboru materiału roślinnego, aby móc cieszyć się efektem.

Ciekawym rozwiązaniem jest również używanie suszonych elementów do tworzenia bukietów z kwiatów ciętych. Dodanie suchych traw, owocostanów, kwiatów, liści, gałęzi, spowoduje awangardowe uatrakcyjnienie kompozycji ale również wydłuży jej żywotność. Po przekwitnięciu żywych roślin suche elementy można zostawić, tworząc swój własny suchy bukiet.

Coraz częściej suszone kwiaty czy rośliny stają się alternatywą dla kwiatów sztucznych w tworzeniu kompozycji nagrobnych. Wiele osób na grobach swoich bliskich chce mieć trwałe kompozycje ale nie ze sztucznych roślin. Susz jest fantastyczną alternatywą. Jest trwalszy od roślin żywych, ciętych, ale należy pamiętać,że nie będzie tak trwały jak plastikowe odpowiedniki kwiatów. Suszone rośliny wystawione na czynniki atmosferyczne ulegają zmianie. Ich kolor może płowieć , pokrój zmieniać się pod wpływem wilgoci. Jednak takie zmiany mają również swój urok,który może działać tylko pozytywnie dla wyboru tego typu kompozycji.

Jak widać suszone kwiaty, rośliny mogą mieć wiele zastosowań we florystyce a zabawa nimi i ich wykorzystywanie będą generować tylko i wyłącznie nowe, atrakcyjne kompozycje!

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus