ZIOŁA NA BALKON


29 czerwca 2021

Lato to czas, kiedy bardzo chętnie przebywamy na naszych tarasach i balkonach. Ukwiecony balkon cieszy oczy, ale czy tylko kwiaty są dobrym pomysłem na obsadzenie tarasowych donic? Chcielibyśmy zaproponować Wam zioła, jako inny sposób urozmaicenia balkonowej aranżacji.

Kompozycje z ziół i roślin przyprawowych na parapecie, balkonie czy tarasie wyglądają nie mniej efektownie niż kwiaty, a przyprawy z własnej uprawy są bez porównania smaczniejsze od tych suszonych. Poza tym ich uprawa wcale nie jest trudna i skomplikowana!

W skrzynkach i donicach na balkonie, bądź tarasie możemy uprawiać zarówno zioła jednoroczne, takie jak na przykład majeranek, bazylie, cząber ale również gatunki wieloletnie, wśród nich są takie zioła jak: macierzanka, tymianek, szałwia lekarska, różne odmiany mięty czy melisa. Musimy pamiętać, żeby gatunki wieloletnie odkrywać podczas mroźnych zim, wtedy będą cieszyć oko kolejne sezony.


Zioła najlepiej sadzić w skrzynkach i większych donicach (co najmniej 10 cm średnicy), ponieważ w małych pojemnikach ziemia bardzo szybko wysycha w upalne dni lata a zioła muszą mieć stałą wilgotność podłoża. Pojemniki powinny mieć otwory odpływowe, inaczej korzenie będą gniły od nadmiaru wilgoci. Dno wysypmy mniej więcej dwucentymetrową warstwą drobnych kamyków lub keramzytu – to drenaż, który pozwala wodzie swobodnie odpływać, zapobiegając gniciu korzeni.

Najlepsza dla ziół jest zwykła ziemia ogrodowa- kupując ją w sklepie, wybierzmy tzw. uniwersalną. Skrzynki i donice najpierw wysypujemy warstwą drenażu, a następnie wypełniamy żyzną przepuszczalną ziemią. Warto od razu zmieszać ją z granulowanym nawozem o spowolnionym działaniu, który stopniowo będzie uwalniał substancje odżywcze, pobierane przez korzenie, co da nam piękne, gęste rośliny.


Po przesadzeniu sadzonek trzeba pilnować, by ziemia w doniczkach była stale wilgotna. Jej przesuszenie może być zabójcze dla roślin, które się jeszcze dobrze nie ukorzeniły. Potem podlewamy raczej umiarkowanie. Musimy pamiętać, żeby nigdy nie podlewać ich w czasie największego nasłonecznienia, najlepsza pora to wczesny ranek lub wieczór.

Jeżeli podczas sadzenia nie wymieszaliśmy ziemi z wolno działającym nawozem, pamiętajmy, aby robić to regularnie. Wszystkie rośliny rosnące w pojemnikach powinno się nawozić, aby nie zabrakło im składników odżywczych. Ponieważ zioła z balkonowych donic trafią do kuchni, zasilajmy je nawozami bez chemii. Najlepiej nawozić raz w tygodniu dawką podaną na opakowaniu.

Doniczki z ziołami warto co pewien czas obracać, aby rośliny miały równomierny dostęp do światła ze wszystkich stron.

Systematyczne przycinanie i skubanie wierzchołków roślin wcale im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie – znacznie lepiej się wtedy krzewią i szybciej zagęszczają.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus