Rośliny zewnętrzne

Czy choinka LED na zewnątrz może dodać magii Twojemu ogrodowi?

Autor Justyna Chyżyńska
Justyna Chyżyńska21.03.202410 min.
Czy choinka LED na zewnątrz może dodać magii Twojemu ogrodowi?

Brzoza papierowa szczepiona to niezwykłe drzewko ogrodowe, które może sprawić, że Twój ogród na święta zamieni się w prawdziwą krainę czarów. Dzięki małym gabarytem, wykręconym pniom i białej korze, szczepiona brzoza papierowa idealnie nadaje się do stworzenia żywej, naturalnej choinki na zewnątrz. Oświetlona światełkami LED, taka choinka stanie się prawdziwą gwiazdą Twojego ogrodu i doda mu magicznego charakteru.

Kluczowe wnioski:
 • Szczepiona brzoza papierowa ma wszystko, by stać się prawdziwą choinką na zewnątrz. Jest mała, ozdobna i łatwo przybrać ją światełkami LED.
 • Dekoracyjna choinka z brzóz papierowych to doskonały sposób na wprowadzenie magii świąt do Twojego ogrodu. Jej oryginalny wygląd oczaruje domowników i gości.
 • Brzoza papierowa jest rośliną odporną i długowieczną, więc taka choinka posłuży Ci przez wiele lat.
 • Oświetlona girlandami LED, brzozowa choinka stworzy ciepłą, bajkową atmosferę w ogrodzie. Będzie cieszyć oko przez całe wieczory.
 • Alternatywą dla świątecznych ozdób z plastiku jest dekorowanie choinki naturalnymi elementami - szyszkami, suszonymi owocami, cynamonem. Twoja ozdobna brzoza nabierze dzięki temu niepowtarzalnego charakteru.

Zalety brzóz papierowych szczepionch w ogrodzie LED

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawić, by Twój ogród w okresie świątecznym nabrał magicznego charakteru? Rozwiązaniem może być stworzenie dekoracyjnej, żywej choinki z wykorzystaniem brzóz papierowych szczepionch. Te oryginalne drzewka mają wiele zalet, które czynią je doskonałymi kandydatami na ozdobne choinki na zewnątrz.

Brzoza papierowa szczepiona to niewielkie, karłowate drzewko, które w naturalny sposób przyjmuje kształt ściętego stożka. Wąski pień rozgałęzia się u dołu, dając efekt ozdobnej, poskręcanej podstawy. Korona o kulistym, zwartym kształcie doskonale nadaje się do przybrania światełkami i dekoracjami. Biała, ozdobna kora dodaje całości niepowtarzalnego, bajkowego uroku.

Ozdobne brzozy papierowe szczepione są roślinami wieloletnimi, które mogą zdobić ogród przez wiele sezonów. Są doskonale przystosowane do naszego klimatu, wytrzymałe i nieskomplikowane w pielęgnacji. Po świętach wystarczy usunąć dekoracje i choinka powróci do swojego naturalnego wyglądu, ciesząc oko przez kolejne miesiące.

Inne ozdobne szczepki

Wśród roślin o ozdobnym pokroju, nadających się na choinki, można również wyróżnić ostrokrzewy szczepione na pniu oraz brzozy płaczące szczepione na pniu. Ostrokrzewy mają płożącą się formę, a ich poskręcane gałęzie świetnie komponują się ze świątecznymi dekoracjami. Z kolei płaczące odmiany brzóz tworzą zwisającą koronę przypominającą gigantyczny wierzchołek choinki. Oba te gatunki sprawdzą się jako żywe drzewka świąteczne, które po zdjęciu ozdób będą dalej zdobić ogród.

Śliczna choinka LED z brzozą papierową w roli drzewka

Choinka z brzóz papierowych szczepionch to znakomity pomysł na ozdobę ogrodu w święta. Małe gabaryty tych drzewek oraz ich charakterystyczny kształt sprawiają, że idealnie komponują się z dekoracjami i światełkami. Aby stworzyć taką choinkę LED, wystarczy kupić kilka egzemplarzy szczepionej brzóz papierowej i rozstawić je w dowolnej konfiguracji.

Ozdobiona łańcuchami światełek LED oraz dekoracjami taka choinka będzie robiła prawdziwe wrażenie. Białe, żywe pnie drzewek pokryte skrzącej się masą lampek stworzą niezwykły, ciepły nastrój. Dekoracje ze słomek, sznurka, drewnianych ozdób, szyszek i suszu skontrastują się natomiast z bielą kory, nadając całości niepowtarzalnego charakteru.

Brzoza papierowa to idealne drzewko na żywą choinkę LED w ogrodzie. Paradoksalnie, nie musi się kojarzyć z Bożym Narodzeniem - biała kora i ozdoby ze sznurków i szyszek przywołują na myśl bardziej świąteczny las niż salon.

Ilość wykorzystanych egzemplarzy brzóz szczepionch zależeć będzie od wielkości choinki, jaką chcemy uzyskać. Trzy do pięciu drzewek powinno wystarczyć na stworzenie choinki o wysokości 1,5-2 metrów. Najważniejsze jest jednak, aby ustawić je w ładnej, zwartej kompozycji, tak by korony tworzyły regularne, kształtne kółka kontrastujące z poskręcaną, zwężającą się ku dołowi podstawą.

Czytaj więcej: Misy wodne - duże donice ogrodowe: Stwórz harmonię w ogrodzie z misami wodnymi!

Jak zrobić choinkę z brzozą papierową i oświetleniem LED?

Przygotowanie dekoracyjnej, żywej choinki z brzóz papierowych szczepionch nie jest wcale trudne. Cały proces można podzielić na kilka prostych kroków:

 1. Zakup odpowiedniej liczby egzemplarzy brzóz papierowych szczepionch. Zwróć uwagę na kształt korony oraz podstawy tak, aby drzewka pasowały do siebie.
 2. Wybierz stabilne, poziome miejsce na choinkę i zagłębić delikatnie podstawy drzewek w ziemi lub umocuj je w dużych, ozdobnych donicach wypełnionych ziemią. Rozłóż pnie brzózek w zwartej kompozycji.
 3. Ułóż pierwszą warstwę oświetlenia LED. Zwróć uwagę, aby mocno okalić nim podstawę tworzonej choinki brzozowej, by dać efekt puszystego, rozłożystego dołu.
 4. Dodaj dekoracje - wstążki, sznurki, szyszki, suszone owoce, gałązki jodły. Możesz je przywiązać lub przyczepić za pomocą niewidocznych agrafek czy szykownych, drewnianych klamerek.
 5. Ułóż kolejne warstwy girland świetlnych LED, tak aby równomiernie pokryć nimi całą powierzchnię choinki brzozowej.
 6. Zakończ ozdobnym wierzchołkiem np. większą kokardą.

Przygotowanie takiej oryginalnej choinki powinno zająć około 1-2 godzin. Pamiętaj, aby podlewać brzozy szczepione przez cały okres świąteczny, aby drzewka nie wyschły.

Konserwacja żywej choinki brzozowej

Prawidłowa pielęgnacja brzóz papierowych szczepionch użytych do stworzenia żywej choinki nie jest skomplikowana. Podstawową czynnością jest oczywiście regularne podlewanie drzewek, aby zapewnić im właściwą wilgotność. Nie ma jednak potrzeby wykonywania innych zabiegów pielęgnacyjnych - np. opryski czy cięcie.

Po zakończeniu okresu świątecznego wystarczy usunąć ozdoby i girlandy LED. Brzozy szczepione mogą wówczas pełnić rolę ozdobnych drzewek ogrodowych do późnej jesieni. Gdy przyjdzie na to pora, na powierzchni ziemi wokół drzewek warto rozłożyć warstwę ściółki chroniącą przed chłodem.

Najlepsze rozmieszczenie choinki brzozowej LED w ogrodzie

Zdjęcie Czy choinka LED na zewnątrz może dodać magii Twojemu ogrodowi?

Przygotowana żywa choinka z brzóz papierowych szczepionch i LED będzie pięknie prezentować się niemal w każdym miejscu ogrodu. Najefektowniej komponuje się ona jednak na tle innych dekoracji świetlnych oraz ciemnego ogrodzenia, czy tła w postaci żywopłotu. Warto umieścić ją w centralnym punkcie tarasu, części rekreacyjnej, czy też na skrzyżowaniu głównych ścieżek ogrodowych.

 • Rozstawiona przy wejściu do ogrodu, będzie witać gości i nadawać magiczny nastrój od pierwszych kroków.
 • Na tarasie czy w altanie umili wieczorne spędzanie czasu i będzie lśnić podczas rodzinnych spotkań.
 • W centralnym punkcie na skrzyżowaniu dróżek stanie się centralnym punktem ogrodu, od którego będzie można cieszyć oczy pięknem dekoracji.

Niezależnie od wybranej lokalizacji, warto jednak zadbać o odpowiednie otoczenie choinki brzozowej LED. Dobrze będą się one prezentować w towarzystwie innych dekoracji jak choinki wykonane z żywej jodły, girlandy świetlne czy figurki ceramiczne i drewniane.

Przykładowe dodatki Detale
Żywe choinki Obsadzone wokół choinki z brzóz, akcentują żywe pierwiastki.
Girlandy LED Mogą być zawieszone na żywopłotach, altanie lub ogrodzeniu, okalając choinkę.
Figurki drewniane, ceramiczne Tworzą klimatyczne otoczenie, rozbijając monotonię białych pni.

Pamiętaj, że zdobione brzozy szczepione to jednak żywe rośliny, dla których wilgotne otoczenie jest ważne. Dlatego unikaj lokalizacji w bezpośredniej bliskości studni lub pod drzewami, gdzie woda źródlana może im zagrażać.

Pomysł na magiczne święta z choinką LED z brzóz papierowych

Dekoracyjna choinka z brzóz papierowych szczepionch i oświetlenia LED to doskonały pomysł na stworzenie wyjątkowej, bożonarodzeniowej atmosfery w Twoim ogrodzie. Ta oryginalna ozdoba pozwoli wprowadzić ducha świąt wprost na zewnątrz, przenosząc świąteczny nastrój do przestrzeni ogrodowej.

Pnie brzóz szczepionch wyłaniające się z bieli śniegu i lodu, przybrane światełkami i dekoracjami, przywoływać będą na myśl baśniowe, zimowe krajobrazy. Ogród zamieni się w czarodziejską krainę, a okolica tętniąca bożonarodzeniowym blaskiem przyciągnie wzrok sąsiadów i przechodzących. Dzieci będą zachwycone, a Ty sam poczujesz, że nawet na zewnątrz możesz zaznać pełni świątecznego ducha.

Inspiracje na dekorowanie brzozowej choinki świątecznej

Choć brzoza szczepiona jest już sama w sobie ozdobna, to możesz ją przybrać w całkiem niekonwencjonalne dekoracje, by jeszcze bardziej podkreślić jej wyjątkowy charakter. Oto kilka pomysłów:

 • Użyj dekoracji w naturalnych kolorach i materiałów - pompon z wełny, jasne, drewniane ozdoby, naturalne sznurki, suszone owoce i kwiaty.
 • Zamiast ciężkich, plastikowych dekoracji obwieś brzozową choinkę lekkimi, powiewającymi na wietrze ozdobami jak papierowe gwiazdki, kule z ratlanu czy kłębki sizalu.
 • Dla efektu rustykalnego, dodaj drewniane figurki ptaków lub zwierzaków leśnych, naturalne wieńce, słomkę, cynamonowe patyki.
 • Użyj kolorów białego, złotego, brązowego i zielonego jako dominujących w dekoracjach.

Choinka z brzóz papierowych szczepionch sama w sobie wygląda zjawiskowo, więc lepiej unikać przepychu na rzecz prostoty i sięgnąć po naturalne ozdoby. Pozwól, aby żywe konary podkreśliły jej niepowtarzalny, zimowy urok!

Dekoracyjne możliwości ozdobnych brzóz w otoczeniu choinki LED

Choinka z brzóz papierowych szczepionch ożywiona światłem LED już sama w sobie jest niezwykłą dekoracją zdolną urzec każdego. Nie musisz jednak ograniczać się tylko do jej piękna! Możesz stworzyć wokół niej całą ozdobną, świąteczną scenerię, wykorzystując inne ozdobne odmiany brzóz.

Na przykład niezwykle oryginalne brzozy płaczące szczepione na pniu stworzą ozdobny akcent w najbliższym otoczeniu. Posadzone symetrycznie lub w swobodnej grupie po bokach głównej choinki brzozowej, będą uwydatniać jej smukłą formę, opadając na ziemię zwisającymi, białymi konarami.

Innym pomysłem są żywopłoty z brzóz szczepionch, tworzące oprawę dla świątecznej scenerii. Przycięte w regularną linię lub o falowanym przebiegu, doskonale okalą centralny punkt, jakim będzie główna choinka brzozowa LED. Na ich tle magiczne światełka i ozdoby będą się wyróżniać, pociągając spojrzenia.

Pnie drzewek pokryte świątecznymi dekoracjami w połączeniu ze żywopłotami, rzeźbami i naturalnymi alejkami stworzą prawdziwie bajkową scenerię. Srebrzystobiała kora w otoczeniu świateł LED nada całości niesamowity, magiczny charakter, a różnorodne formy poszczególnych gatunków brzóz stworzą niepowtarzalne kompozycje rzeźbiące przestrzeń ogrodu.

Bez względu na wybrane rozwiązania, choinka LED z brzóz papierowych szczepionch będzie prawdziwą perełką Twojego ogrodu. Wykorzystanie tych niezwykłych roślin pozwoli Ci stworzyć jedyną w swoim rodzaju, przytulną, bajkową krainę pełną ciepła i magii świątecznej atmosfery. Zamień ogród w miejsce, w którym poczujesz prawdziwy duch Bożego Narodzenia!

Podsumowanie

Brzoza papierowa szczepiona to niezwykła roślina, która dzięki swojemu ozdobnemu wyglądowi i małym rozmiarom doskonale sprawdzi się jako żywa choinka na zewnątrz. Przybrana światełkami LED i naturalnymi dekoracjami zamieni ogród w prawdziwą krainę czarów. Oprócz niej efektowne rezultaty można uzyskać, wykorzystując również brzozy płaczące szczepione na pniu lub ostrokrzewy szczepione na pniu.

Stworzenie magicznej, świątecznej aranżacji z wykorzystaniem szczepek brzozowych i oświetlenia LED jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy rozmieszczenie odpowiednio dobranych roślin, dekoracji i światełek, by ogród zamienił się w bajkową scenerię. Przystrojone drzewka staną się centralnym punktem przyciągającym wzrok i wprowadzą do ogrodu aurę ciepła oraz świątecznego nastroju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Bakłażany po gruzińsku: Wyrazista uczta dla podniebienia
 2. Donice w formie kuli i mis: Elegancja i urok w jednym!
 3. Kotleciki z tofu wędzonego: Pyszne i zdrowe kotleciki dla każdego!
 4. Chlebek bananowy orkiszowy: Zdrowy przysmak dla każdego dnia
 5. Antracytowe donice ogrodowe: Nowoczesny akcent dla ogrodu!
Autor Justyna Chyżyńska
Justyna Chyżyńska

Jako założycielka portalu o zdrowym żywieniu wegetariańskim i wegańskim oraz życiu w zgodzie z naturą, jestem przekonana, że nasze wybory żywieniowe mają ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na planetę. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły