Kwiaty rabatowe


1 maja 2021
Kwiaciarnia Green Place

            O tym, jak będzie wyglądać nasz taras czy balkon, o jego  przytulności i atrakcyjności decydują meble dodatki, ale także rośliny, często sadzone w donicach. Roślinne kompozycje w donicach nadają przestrzeni unikalnego wyglądu, wpływają kojąco na samopoczucie i wykazują dobroczynne działanie na jakość powietrza – nawilżają, oczyszczają i pozwalają znieść upalne dni. Jakie rośliny warto umieścić na tarasie by spełniały swoje funkcje?

            Sezonowe dekoracje roślinne w donicach sprawiają, że taras czy balkon zyskują atrakcyjny wygląd. Wiosenne aranżacje donic najlepiej udekorują bratki czy stokrotki, które dzięki jasnym barwom rozjaśnią przestrzeń tarasu. Gama kolorystyczna wiosennych sadzonek pozwoli szybko przełamać zimową szarość na rzecz wiosennej energii. Wiosną możemy również stworzyć dekoracje z roślin cebulowych takich, jak tulipany, hiacynty, szafirki, ale ich sadzenie w donicach należy zaplanować już jesienią. 

Kwiaciarnia Green Place

            Latem pozwolić sobie można na kolor, dzięki takim roślinom jak ponadczasowe, pelargonie, a także przypominające małe różyczki begonie, oraz werbeny i niecierpki. Uzupełnieniem kwitnących roślin mogą być gatunki ozdobne z liści, do najlepiej nadających się na tarasowe kompozycje są:  komarzyce, starce, wilec ziemniaczany lub purpurowy. Chcąc jeszcze bardziej uatrakcyjnić odbiór naszego tarasowego założenia można pokusić się o stworzenie dodatkowego przyjemnego nastroju wprowadzając gatunki pachnące, takie jak jak tradycyjna maciejka, o subtelnych kwiatkach, które urzekają słodkim zapachem, lub po prostu zioła – nie tylko pachnące, ale i przydatne w kuchni.

Kwiaciarnia Green Place

             Projektując wygląd tarasu czy balkonu możemy wziąć pod uwagę drzewa, krzewy czy byliny! Przy odpowiednim nasadzeniu i dbałości będą cieszyć oko wiele lat, stanowiąc bazę tarasowego założenia.

           Jakie drzewa i krzewy wybrać?

Rośliny te muszą spełnić kilka warunków: muszą mieć ograniczoną wielkość. Trudno jest znaleźć donicę dopasowaną do wielkości rośliny i jej korzeni. Wielkość rośliny musi być również dopasowana do przestrzeni, jaka jest do dyspozycji. Drzewka i krzewy doniczkowe powinien charakteryzować powolny wzrost, inaczej rośliny mogą przerosnąć donice. Szybko rosnące gatunki będą wymagały częstego przesadzania co może być na dłuższą metę kłopotliwe.

            Poszukując roślin na taras, szczególną uwagę poświęćmy ich dekoracyjności. Gdy zależy nam na pięknych liściach możemy zdecydować się na klony palmowe lub surmię. Doskonale sprawdzą się też brzozy lub grab. Warto zwrócić uwagę również na krzewy liściaste o kolorowych liściach takie jak pęcherznice, lub tawuły, a także zimozielone bukszpany. 

Kwiaciarnia Green Place

           Do wyboru mamy również liściaste gatunki z pachnącymi kwiatami – lilak, jaśminowiec, a także róże. Wyjątkowe kwiaty wypuszcza hortensja – ogrodowa i bukietowa. Z roślin iglastych sprawdza się wiele gatunków miniaturowych i szczepionych na pniu – liczne żywotniki, thuje, sosny – zwłaszcza kosodrzewina, lub sosna, świerk. Sprawdzą się rośliny iglaste, które można dowolnie przycinać – cisy, żywotniki.

Podziel się

Komentarze

comments powered by Disqus